Natural Aquatic Nedir


Natural Aquatic Hazerfen Kimya tarafından çalışmaları yürütülmüş olup;

KOSGEB AR-GE İnovasyon Desteği kapsamında desteklenerek ürün haline dönüşmüş bir Ar-Ge projesi ürünüdür.

Hazerfen Kimya, 2013 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TGSD desteği kapsamında Prof. Dr. Orhan Hazer tarafından akademisyen şirketi olarak kurulmuş bir Ar-Ge firmasıdır. Firma deneysel faaliyetlerini ise kurmuş olduğu modern laboratuvar altyapısı ile Bozok Teknopark çatısı altında yürütmektedir.

Şirket kurucusu Prof. Dr. Orhan Hazer ve Ar-Ge personelleri tarafından yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda samanın modifikasyonuyle ve akrilik polimerizasyonuyla hazırlanmış bir süper absorbant(su tutucu) materyaldir.

Natural Aquatic su ve besin tutabilen kullanımı kolay bir toprak katkı maddesidir. Ayrıca toprak düzenleyici ve bitki geliştirici olarakta kullanılan bu ürün, yağmur ve sulama sularını bünyesine alarak hacminin 200-300 katı suyu bitki kök bölgesinde muhafaza eder. Natural Aquatic bitki köklerinde sürekli hazır bir su deposu görevi üstlenerek bitkinin ihtiyacı olan suyu bitkinin tüketimine sunar.

SIKÇA SORULAN SORULAR


Neden Natural Aquatic Kullanılır?

Bitkilerin yıllara ve gelişme dönemlerine göre su ihtiyacı değişiklik gösterir. Bitkiler yetişmesi sırasında ortamda su ve besleyici maddelerin hazır olması gerekir. Natural Aquatic bir su deposu gibi davranarak bitkilerin ihtiyaç duyduğu suyu verir. Böylece bitkilerin su stresinden kurtulmasını, solma ve kuruma oranlarının aşağıya çekilmesini sağlar. Bu durum sulama ve gübreleme sıklığını azaltacağından zaman ve para tasarrufu sağlar.

Natural Aquatic Nasıl Etki Eder?

Natural Aquatic toprağa eklendiğinde bitki kökleri ihtiyaç duyulan suyu alabilmek için direkt su aktive edilmiş(su ile şişirilmiş) su tutucu granüllerine doğru yönelir. Su deposu halinde bulunan üründen emme kuvveti sayesinde beslenir. Ayrıca içerdiği saman sayesinde ilave besin değiride katar.

Natural Aquatic ile Ne Kadar Tasarruf Sağlanır?

Toprak, İklim, Çevre koşullarına bağlı olarak %50'ye kadar su tasarrufu sağlanabilmektedir. Bu da sulama sorunu düşünüldüğünde ekonomik olarak elektrik, işçilik ve su kaybını yarıdan fazla olarak düşürebilmektedir.

Natural Aquatic Gübreyi Emebilir mi?

Natural Aquatic suda eriyen gübreyi rahatlıkla bünyesine alarak emebilir ve toprağa yavaşça salınımını sağlar.

Natural Aquatic Köklerde Çürüme Yaparmı?

Natural Aquatic suyu tutar dolayısıyla serbest su olmayacağından kesinlikle çürüme yapmaz.

Natural Aquatic’in Ömrü Ne Kadardır?

Natural Aquatic’in toprakta mikroorganizmalar tarafından parçalanması yaklaşık 3 yıl kadardır.

Natural Aquatic Hangi Bitkilere Uygulanır?

Natural Aquatic uygulanan bitkiler tarla, bağ, bahçe, peyzaj çim, fidanlık vs gibi alanlarda yetiştirilen her türlü bitki çeşidi için uygulanabilmektedir.